Money Instructor Home Basic Money Skills Lessons Earning and Spending Money Lessons Saving and Investing Money Lessons Interactive Money Lessons Suggestions and Requests

COST COMPARE UNITS LESSON PLAN ACTIVITIES WORKSHEETS SKILLS BASIC TEACHING LEARNING SAMPLE EXAMPLE HELP WORK STUDENTS TEACHER CLASS EXERCISE ONLINE GUIDE ACTIVITY

 

 

 

Students learn basic money math.

 

 


COST COMPARISON AND UNIT COST

Students will learn to make cost comparisons using unit cost.

Teaching Objectives:

  • Students will learn to define a cost comparison.
  • Students will learn to find a unit cost.
  • Students will learn to compare unit costs.

Suggested Grades:

Sixth Grade - Seventh Grade - Eighth Grade - Ninth Grade

 
 

 

COST COMPARISON AND UNIT COST LESSON PLAN

 


Teaching Materials

  • Lesson - Cost Comparison and Unit Cost Lesson (see below for printable lesson).


Lesson Excerpt:

What does it mean to do a cost comparison?
A cost comparison is when we look at two different products and try to determine the best value.  Many times we are faced with cost comparisons when shopping.  One item is on sale and is a smaller item that seems to cost less, but another item is not on sale, costs more, but is a larger item.

When this happens, we have to try to figure out which product is the better buy.  To do this, we need to complete a cost comparison.

How can we do a cost comparison?
We complete a cost comparison by looking at the unit cost of an item.  The unit cost lets us know the exact cost per unit of the item.  For example, if an item is in ounces, let’s say 24 ounces we would want to figure out the price per ounce.  This is considered the unit cost.

Let’s look at an example.

Example:
Which item is the better buy, a bottle of juice that costs $1.09 for 20 oz or a bottle of juice which costs $1.49 for 32 oz.?


Continued...


 

 


Lesson Printable Materials - Worksheets

Print out the teaching lesson pages and exercise worksheets for use with this lesson:
  

COST COMPARISON AND UNIT COST

Cost Comparison and Unit Cost Lesson *

Printable lesson worksheet and activity.

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

Back to more Money Math Lessons, Lesson Plans, Worksheets



 

To teach and learn money skills, personal finance, money management, business, careers, and life skills please go to the Money Instructor home page.

 
 

Teaching Money Calculate Unit Cost Lesson Plan Rules Consumer Math Guide Course Program Elementary Education Special Education Free Kids Instruct Theme Unit School Classroom Review Graders 4th 5th 6th 7th 8th 9th 10th Grade

2002-2010 Money Instructor