Money Instructor Home Basic Money Skills Lessons Earning and Spending Money Lessons Saving and Investing Money Lessons Interactive Money Lessons Suggestions and Requests

GROCERY STORE SHOPPING MATH PRODUCE LESSON PLAN  - TEACHING AND LEARNING CONSUMER MATH STUDENTS LESSONS PRACTICE TEACHER LIFE SKILLS CONCEPTS ACTIVITIES

 

 

 

Students learn about determining amounts.

 

 

MATH FOR GROCERY SHOPPING:

PRODUCE

 

Subject: Basic Consumer Math

 

Objectives:

Students will be able to determine grocery costs.

 

Suggested Grade Levels:

4th Grade - 5th Grade - 6th Grade - 7th Grade - Special Education

 

 

 

PRODUCE: MATH FOR GROCERY SHOPPING LESSON

 

Materials:

 

Procedure:

Use the lesson below for teaching basic consumer math grocery shopping concepts.  The lesson may either be printed and read silently by the students, or the instructor may use the lesson as teaching material.

 

 

Lesson:

At a grocery store, the produce department often sells fruit and vegetables at a price per pound or a price per item. For example, bananas may cost $0.44 per pound or tomatoes may cost $0.89 each. In order to determine the cost of the amount of each item you would need, you must figure the price per pound or per item and then multiply by the amount you wish to buy.

 

For example: If you wish to buy 2 pounds (lbs.) of bananas, and the price is $0.44 per pound you would multiply:


$0.44 x 2= ?

 

OR

 

$0.44
    x 2
       ?

How much would 2 lbs. of bananas cost?
Answer- $0.88

 


Another example:

Tomatoes are $0.89 each. You need to purchase 12 tomatoes to make your grandmotherís special pasta sauce. How much will you pay for 12 tomatoes?

 

Multiply:
$0.89 x 12=?

 

OR

 

$0.89
  x 12
      ?

 

How much would 12 tomatoes cost?
Answer- $10.68

 

One more example:

John wishes to buy one apple for each day that he will take his lunch to work with him this week. He will work 5 days, but on one day, his sister is taking him to a restaurant for lunch. If his local grocer sells apples for $0.57 each, how much will he spend on apples for his lunches this week?

 

Ask- How many apples are needed?       4
Ask- How much do apples cost? $0.57
Multiply- ______
  $2.28

 

Answer- John will spend $2.28 on apples for his lunches this week.

 

 

Assessment:

Use the worksheets to evaluate students' understanding of the material.

 

 

 

Lesson Printable Materials

 

 

Print out the following pages for use with this lesson:

 

 

Grocery Math Lesson

Printable grocery math lesson.

Grocery Math Lesson Exercise Worksheets

Printable grocery math lesson worksheet exercises.

 
Do you have a recommendation for an enhancement to this grocery shopping lesson, or do you have an idea for a new lesson?  Then leave us a suggestion.

 

 

For more grocery shopping lessons and worksheets, and consumer math lessons: Spending Money, Consumer Math, Lesson Plans, Worksheets, and Lessons

 

 

 

For teaching and learning general money skills, personal finance, and money management, please go to the Money Instructor home page.

 

Teaching Grocery Shopping Math Lesson Plan Activity -  Secondary education - Special Education - Teens - Teenagers - Kids Free Instruct - Theme - Thematic Unit - Children  - Middle School - Young Adults - Classroom Review - Food Education


© 2002-2005 Money Instructor